AdvertisingSponsored Ads

  FreeArticlesOnly » Misc » Czosnek niedźwiedzi (Wild Garlic) in Polish


  Czosnek niedźwiedzi (Wild Garlic) in Polish

  Dzień dobry,

  Czy próbowaliście czosnku niedźwiedziego (dzikiego czosnku?).

  Ja bardzo chciałam - rok i dwa lata temu. Niestety, nie miałam takiej możliwości (co zadzwoniłam do sklepu eko, oni mi na to "niestety - już nie mamy - będzie dnia X". Tego roku postanowiłam w końcu dorwać się do czosnku niedźwiedziego. To i mam. 5 kilogramów (!) w mojej kuchni.  Miałam do wyboru - pięć kilogramów lub nic, więc wybór nie był bardzo skomplikowany :-)

  W tym poście chciałam Wam więc napisać co nieco o czosnku niedźwiedzim. Co to jest czosnek niedźwiedzi? Jak się go uprawia? Jak go przechowywać i do czego wykorzystać? Przygotowałam też film, gdzie pokazuję, jak taki czosnek wygląda.

  Zapraszam!

  [ jeśli interesują Was tego typu posty, może Was też zaciekawić post o trawie cytrynowej]

  Moja wiedza nabyta niedawno: 5 kg czosnku to trochę za dużo..;-)

   

  Co to jest czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) ?

  Co to jest czosnek niedźwiedzi i do czego służy? Film.


  Czosnek niedźwiedzi to roślina, która pochodzi z terenów Europy oraz w Azji, dobrze zaadoptowała się jednak też do warunków północnoamerykańskich.  W Polsce rośnie na terenach leśnych i jest objęty jest częściową ochroną, dlatego też nie wolno go pozyskiwać bez zezwolenia ze stanowisk naturalnych. Wyjaśnia to po części dlaczego jest rośliną dość trudno dostępną na rynku. Dlaczego częściowa ochrona? Czosnek niedźwiedzi nie jest na skraju wymarcia, ale może być używany także jako rlina lecznicza - dlatego państwo zdecydowało się go chronić, żeby uregulować pozyskiwanie czosnku do celów leczniczych np. przez zielarnie. Czosnek, jako roślina potencjalnie zagrożona (występuje w lasach liściastych z żyzną glebą, np. na Mazurach, Podlasiu, w Małopolsce, jest także wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin i Grzybów. [caption id="" align="alignright" width="300" caption="Polski: Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum w Puszczy Białowieskiej. (Photo credit: Wikipedia)"]Polski: Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum w P...[/caption]

  Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi to nazwa nie tylko polska (np. w Anglii jedna z jego nazw  to Boar's  Garlic) - według podań to właśnie czosnek niedźwiedzi zjadały niedźwiedzie po przebudzeniu się z zimowej hibernacji.

  [jeśli macie czas i ochotę, tutaj można posłuchać ciekawych wypowiedzi o czosnku niedźwiedzim]

  Czosnek niedźwiedzi ma praktycznie wszystkie właściwości "zwykłego" czosnku - jest bogaty w witaminę A,B,C, obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy - już kilka razy spotkałam się z "nalewką z czosnku niedźwiedziego", która podobno czyni cuda i stawia na nogi osoby przeziębione :-)

  Liście czosnku niedźwiedziego mają tą przewagę że:

  - ładnie wyglądają

  - nie pozostawiają tak intensywnego zapachu, którego trudno się pozbyć

  - są lepiej trawione niż czosnek - jeśli ktoś miał np. problemy z wątrobą, a lubi czosnek, to doceni tę zaletę

  Kiedy zbierać czosnek niedźwiedzi?

  Czosnek niedźwiedzi to roślina wybitnie sezonowa.

  W marcu pojawiają się pierwsze listeczki - to prawdziwe nowalijki i można je dodawać do sałatek! W kwietniu liście stają się coraz dłuższe i twardsze: nadają się wtedy do wszelkiego rodzaju przetworów (o czym dalej). W maju roślina wypuszcza piękne, białe kwiaty, które także są jadalne - można je dodawać np. do sałatek  (informację o jadalnośći kwiatów cytuję za chyba najbardziej doświadczoną zielarką w U.K, Jekką Mc Vicar - w PL spotkałam się z informacją, że kwiaty nie są jadalne, ale powiedzmy, że wierzę osobie z trzydziestoletnim stażem zielarskim, której książka jest akceptowana przez British Royal Herb Society).

  Tak wyglądają kwiaty czosnku niedźwiedziego w maju:

  [caption id="" align="aligncenter" width="300" caption="Polski: Czosnek niedźwiedzi w rezerwacie przyrody Łężczok (Photo credit: Wikipedia)"]Polski: Czosnek niedźwiedzi w rezerwacie przyr...[/caption]

  Niestety, z czasem liście stają się twarde i łykowate i w połowie maja nie nadają się już do jedzenia - najlepsze w smaku są wtedy, kiedy roślina jeszcze nie kwitnie. W lecie liście zanikają zupełnie, by odrodzić się na wiosnę.

  Jak sadzić czosnek niedźwiedzi?

  Czosnek niedźwiedzi można posadzić sobie w ogrodzie. Jest rośliną silnie inwazyjną, więc trzeba przemyśleć, w którym miejscu go posadzimy:-) Rozmnaża się za pomocą bulw, lubi ziemię żyzną, ale poradzi sobie też w mniej sprzyjających okolicznościach przyrody. Preferuje miejsca zacienione.

  W tym roku zamówiłam kilkadziesiąt cebulek i będziemy sadzić je pod świerkami - więc za rok, będę miała swój własny czosnek!

  Czosnek niedźwiedzi (dziki) w kuchni.

  Czosnek niedźwiedzi można wykorzystać w kuchni wszędzie tam, gdzie potrzebujemy czosnkowego smaku:-)
  • Dziki czosnek, świeży: chyba najlepszy, ale dość trudno dostępny. Liście, zwłaszcza młode, mogą służyć do sałatek.  Można go także ucierać np. do pesto, zapiekać w ciastach etc. Zblanszowany, straci ostry smak. Najlepiej przechowywać go w lodówce, lekko spryskanego wodą i dość luźno ułożonego (np. w papierowej torbie), żeby długo został świeży. Można pytać w sklepach eko, na straganach, można też zamówić tak jak ja - wysyłkowo (warto jednak poprosić sprzedawcę o poświadczenie, że posiada czosnek w uprawie a nie zrywa go na potęgę w lesie)

  No dobrze, ale co zrobić, jeśli tak jak ja, macie więcej czosnku niż możecie zjeść, lub jeśli chcecie po prostu zachować jego smak na później? Jest kilka sposobów:

  • zamrożenie czosnku niedźwiedziego - chyba najbardziej oczywisty sposób. Ja zamrażam w dwóch formach: czosnek w całych liściach oraz przemielony przez maszynkę do mięsa. Czosnek zmielony w maszynce ma bardziej intensywny smak, można go wykorzystywać podobnie do szpinaku etc. Trochę czosnku włożyłam także do foremek na kostki lodu - będę miała gotowe porcje.
  • zanurzenie w oliwie - czosnek pocięłam na kawałeczki i zalałam mieszanką oleju i oliwy. Można przechowywać przez kilka tygodni
  • pasteryzacja - czosnek podobno można zapasteryzować: nie wiem jak się zachowuje, jeśli chodzi o pH - zapewne trzeba dodać sok z cytryny, żeby nie rozwijały się bakterie
  • podobno można kisić tak jak ogórki, wtedy pozbywamy się goryczki. Mam tę informację od sprawdzonej osoby tj. od osoby, która dostarczyła mi owe 5 kg.
  • suszony czosnek niedźwiedzi - dość łatwo dostępny np. w sklepach eko, na stoiskach z przyprawami - niestety, praktycznie nieporównywalny w smaku ze świeżym. Jeśli używam czosnku suszonego, to namaczam go wcześniej w wodzie albo zalewam olejem, żeby troszkę wydobyć smak - ale jest mało czosnkowy.

  Uff, to tyle na dziś, jeśli chodzi o czosnek niedźwiedzi.

  Próbowaliście kiedyś?

  Chcielibyście spróbować?

  Zapraszam na dniach na przepisy z wykorzystaniem czosnku niedźwiedziego!

     Article Source: FreeArticlesOnly

  About the Author

  Source: Czosnek niedźwiedzi (dziki) czym to się je + film.

  by: Blog kulinanry

  Html View | View PDF | Print View Total views: 976 Word Count: 1199 Date: Fri, 20 Apr 2012 - 0 comments


  Publish/Share this article

  To use this article on your site click here to get the HTML code |
  Remember: The article body, title, author bio and links may not be changed or removed. By publishing this article, you agree to all the terms in our Terms of Service.


  Rating: Not yet rated


  Comments

Add Comment

You do not have permission to comment. If you log in, you may be able to comment.

More articles in this Category

1: Go to Museum of Hunting and Nature (Paris/France) a magic place for nature fans
2: Look at the Victor Hugo Museum a magic place for Museum addicts
3: Look at the Delacroix Museum an amazing spot for Museum lovers.
4: Look at the The MAYAS exhibition at Quai Branly Museum in Paris
5: Look at the The MAYAS exhibition at Quai Branly Museum in Paris (France)
6: Visit the Château de Champs-sur-Marne a masterpiece, near Paris (France)
7: Go to the Château du Champ-de-Bataille a jewel, near Rouen (France)
8: Visit the Museum of fairground arts in France a magic location for Christmas
9: Look at the Hokusai exhibition in Paris
10: Go to Maeght Museum (St Paul de Vence) location
11: Go to the Fondation Maeght (St Paul de Vence) location
12: Visit the Sainte Chapelle a jewel
13: Go to Musée de l'orangerie (Paris) an amazing site
14: Go to the Rodin Museum a magic location
15: Go to Napoleon castle a masterpiece around Paris (France)
16: Look at the Paris Shoah Memorial a mus-see site
17: Go to Pinacotheque an unbelievable spot
18: Go to Padirac cave an incredible site
19: Look at the Ruinart Champagne house an amazing site
20: Go to Moët & Chandon cellars an unbelievable place
21: Go to Jardin botanique de Balata an incredible spot
22: Visit the Five senses garden an amazing site
23: Visit the Drancy shoah memorial an unbelievable spot close to Paris
24: Go to the Normandy American Memorial an unbelievable site
25: Visit the Museum of arts and civilizations an amazing site where you can have a look at the work of Africa, Oceania…an amazing experience
26: Go to Asian Arts Paris Museum a beautiful spot where you can have a look at one of the biggest Asian Art collection worldwide
27: Go to the Vuitton foundation a magic place where you can have a look at one of the incredible contemporary art collection.
28: Go to the Espace Dali an unbelievable spot where you can see the art work of this great artist
29: Go to the Leonardo da Vinci castle a jewel around Blois (France)
30: Look at the Picasso Museum in Paris a amazing location that just reopened last month