AdvertisingSponsored Ads

  FreeArticlesOnly » Misc » Czosnek niedźwiedzi (Wild Garlic) in Polish


  Czosnek niedźwiedzi (Wild Garlic) in Polish

  Dzień dobry,

  Czy próbowaliście czosnku niedźwiedziego (dzikiego czosnku?).

  Ja bardzo chciałam - rok i dwa lata temu. Niestety, nie miałam takiej możliwości (co zadzwoniłam do sklepu eko, oni mi na to "niestety - już nie mamy - będzie dnia X". Tego roku postanowiłam w końcu dorwać się do czosnku niedźwiedziego. To i mam. 5 kilogramów (!) w mojej kuchni.  Miałam do wyboru - pięć kilogramów lub nic, więc wybór nie był bardzo skomplikowany :-)

  W tym poście chciałam Wam więc napisać co nieco o czosnku niedźwiedzim. Co to jest czosnek niedźwiedzi? Jak się go uprawia? Jak go przechowywać i do czego wykorzystać? Przygotowałam też film, gdzie pokazuję, jak taki czosnek wygląda.

  Zapraszam!

  [ jeśli interesują Was tego typu posty, może Was też zaciekawić post o trawie cytrynowej]

  Moja wiedza nabyta niedawno: 5 kg czosnku to trochę za dużo..;-)

   

  Co to jest czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) ?

  Co to jest czosnek niedźwiedzi i do czego służy? Film.


  Czosnek niedźwiedzi to roślina, która pochodzi z terenów Europy oraz w Azji, dobrze zaadoptowała się jednak też do warunków północnoamerykańskich.  W Polsce rośnie na terenach leśnych i jest objęty jest częściową ochroną, dlatego też nie wolno go pozyskiwać bez zezwolenia ze stanowisk naturalnych. Wyjaśnia to po części dlaczego jest rośliną dość trudno dostępną na rynku. Dlaczego częściowa ochrona? Czosnek niedźwiedzi nie jest na skraju wymarcia, ale może być używany także jako rlina lecznicza - dlatego państwo zdecydowało się go chronić, żeby uregulować pozyskiwanie czosnku do celów leczniczych np. przez zielarnie. Czosnek, jako roślina potencjalnie zagrożona (występuje w lasach liściastych z żyzną glebą, np. na Mazurach, Podlasiu, w Małopolsce, jest także wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin i Grzybów. [caption id="" align="alignright" width="300" caption="Polski: Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum w Puszczy Białowieskiej. (Photo credit: Wikipedia)"]Polski: Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum w P...[/caption]

  Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi to nazwa nie tylko polska (np. w Anglii jedna z jego nazw  to Boar's  Garlic) - według podań to właśnie czosnek niedźwiedzi zjadały niedźwiedzie po przebudzeniu się z zimowej hibernacji.

  [jeśli macie czas i ochotę, tutaj można posłuchać ciekawych wypowiedzi o czosnku niedźwiedzim]

  Czosnek niedźwiedzi ma praktycznie wszystkie właściwości "zwykłego" czosnku - jest bogaty w witaminę A,B,C, obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy - już kilka razy spotkałam się z "nalewką z czosnku niedźwiedziego", która podobno czyni cuda i stawia na nogi osoby przeziębione :-)

  Liście czosnku niedźwiedziego mają tą przewagę że:

  - ładnie wyglądają

  - nie pozostawiają tak intensywnego zapachu, którego trudno się pozbyć

  - są lepiej trawione niż czosnek - jeśli ktoś miał np. problemy z wątrobą, a lubi czosnek, to doceni tę zaletę

  Kiedy zbierać czosnek niedźwiedzi?

  Czosnek niedźwiedzi to roślina wybitnie sezonowa.

  W marcu pojawiają się pierwsze listeczki - to prawdziwe nowalijki i można je dodawać do sałatek! W kwietniu liście stają się coraz dłuższe i twardsze: nadają się wtedy do wszelkiego rodzaju przetworów (o czym dalej). W maju roślina wypuszcza piękne, białe kwiaty, które także są jadalne - można je dodawać np. do sałatek  (informację o jadalnośći kwiatów cytuję za chyba najbardziej doświadczoną zielarką w U.K, Jekką Mc Vicar - w PL spotkałam się z informacją, że kwiaty nie są jadalne, ale powiedzmy, że wierzę osobie z trzydziestoletnim stażem zielarskim, której książka jest akceptowana przez British Royal Herb Society).

  Tak wyglądają kwiaty czosnku niedźwiedziego w maju:

  [caption id="" align="aligncenter" width="300" caption="Polski: Czosnek niedźwiedzi w rezerwacie przyrody Łężczok (Photo credit: Wikipedia)"]Polski: Czosnek niedźwiedzi w rezerwacie przyr...[/caption]

  Niestety, z czasem liście stają się twarde i łykowate i w połowie maja nie nadają się już do jedzenia - najlepsze w smaku są wtedy, kiedy roślina jeszcze nie kwitnie. W lecie liście zanikają zupełnie, by odrodzić się na wiosnę.

  Jak sadzić czosnek niedźwiedzi?

  Czosnek niedźwiedzi można posadzić sobie w ogrodzie. Jest rośliną silnie inwazyjną, więc trzeba przemyśleć, w którym miejscu go posadzimy:-) Rozmnaża się za pomocą bulw, lubi ziemię żyzną, ale poradzi sobie też w mniej sprzyjających okolicznościach przyrody. Preferuje miejsca zacienione.

  W tym roku zamówiłam kilkadziesiąt cebulek i będziemy sadzić je pod świerkami - więc za rok, będę miała swój własny czosnek!

  Czosnek niedźwiedzi (dziki) w kuchni.

  Czosnek niedźwiedzi można wykorzystać w kuchni wszędzie tam, gdzie potrzebujemy czosnkowego smaku:-)
  • Dziki czosnek, świeży: chyba najlepszy, ale dość trudno dostępny. Liście, zwłaszcza młode, mogą służyć do sałatek.  Można go także ucierać np. do pesto, zapiekać w ciastach etc. Zblanszowany, straci ostry smak. Najlepiej przechowywać go w lodówce, lekko spryskanego wodą i dość luźno ułożonego (np. w papierowej torbie), żeby długo został świeży. Można pytać w sklepach eko, na straganach, można też zamówić tak jak ja - wysyłkowo (warto jednak poprosić sprzedawcę o poświadczenie, że posiada czosnek w uprawie a nie zrywa go na potęgę w lesie)

  No dobrze, ale co zrobić, jeśli tak jak ja, macie więcej czosnku niż możecie zjeść, lub jeśli chcecie po prostu zachować jego smak na później? Jest kilka sposobów:

  • zamrożenie czosnku niedźwiedziego - chyba najbardziej oczywisty sposób. Ja zamrażam w dwóch formach: czosnek w całych liściach oraz przemielony przez maszynkę do mięsa. Czosnek zmielony w maszynce ma bardziej intensywny smak, można go wykorzystywać podobnie do szpinaku etc. Trochę czosnku włożyłam także do foremek na kostki lodu - będę miała gotowe porcje.
  • zanurzenie w oliwie - czosnek pocięłam na kawałeczki i zalałam mieszanką oleju i oliwy. Można przechowywać przez kilka tygodni
  • pasteryzacja - czosnek podobno można zapasteryzować: nie wiem jak się zachowuje, jeśli chodzi o pH - zapewne trzeba dodać sok z cytryny, żeby nie rozwijały się bakterie
  • podobno można kisić tak jak ogórki, wtedy pozbywamy się goryczki. Mam tę informację od sprawdzonej osoby tj. od osoby, która dostarczyła mi owe 5 kg.
  • suszony czosnek niedźwiedzi - dość łatwo dostępny np. w sklepach eko, na stoiskach z przyprawami - niestety, praktycznie nieporównywalny w smaku ze świeżym. Jeśli używam czosnku suszonego, to namaczam go wcześniej w wodzie albo zalewam olejem, żeby troszkę wydobyć smak - ale jest mało czosnkowy.

  Uff, to tyle na dziś, jeśli chodzi o czosnek niedźwiedzi.

  Próbowaliście kiedyś?

  Chcielibyście spróbować?

  Zapraszam na dniach na przepisy z wykorzystaniem czosnku niedźwiedziego!

     Article Source: FreeArticlesOnly

  About the Author

  Source: Czosnek niedźwiedzi (dziki) czym to się je + film.

  by: Blog kulinanry

  Html View | View PDF | Print View Total views: 439 Word Count: 1199 Date: Fri, 20 Apr 2012 - 0 comments


  Publish/Share this article

  To use this article on your site click here to get the HTML code |
  Remember: The article body, title, author bio and links may not be changed or removed. By publishing this article, you agree to all the terms in our Terms of Service.


  Rating: Not yet rated


  Comments

Add Comment

You do not have permission to comment. If you log in, you may be able to comment.

More articles in this Category

1: Solar Lighting Care in 3 Effortless Methods
2: A Way to Bake Butterscotch Cookies with the Silicone Baking Mat; A Way to Bake Oatmeal Butterscotch Cookies with the Silicone Baking Mat
3: The Reason Why The Retractable Dog Leash Terrific Compared To Other Leashes
4: Helpful Tips on entering your Babies Photos into Contests
5: Contest Online - Having the internet at your fingertips for fun.
6: iPerfect Kitchen Reveals the Release of Envy BBQ Grill Mat on August 12, 2014
7: Look out for your Kids future with a Baby Photo Contest.
8: Contests Rules - What you should know.
9: Listen to WIN!
10: How Do U Get Twitter Followers
11: Cash Sweepstakes are all about that "Green Stuff"
12: Looking to Make Some Home Improvements? Try a Home Sweepstakes
13: Avoiding Outside Dining Mishaps with Two Foolproof Options
14: Disney Sweepstakes
15: Sweepstakes, Contests, Giveaways & Drawings. What is the difference?
16: Extremely Valuable Tips To Help Your Pets Enjoy Getting Their Nails Cut
17: Free iPad & Apps
18: Car Contest, What you need to know
19: So you want to enter a Sweepstakes, Contest, Giveaway,Drawing or Freebie?
20: Pet Indications And A Slicker Brush - Significant Signs Of An Ill Pet
21: Money Contest
22: A Wedding Contest can really help your Special Day
23: Running a Sweepstakes and Contest. Avoid the Hassles
24: Ever Encountered The Wandering Dandruff? Important Info Relating To This Issue
25: Travel Sweepstakes give you a chance to explore the World
26: Parenting Hacks: The Small Things To Make Life Better
27: First Half Birthday Present Concepts
28: Effortless Outdoor Lighting Décor Suggestions That You Can Do in ten Minutes or Less
29: Caring For Orchids An Uncomplicated Guide
30: Why Are Silicone Ice Ball Molds Better Than Plastic Ice Cube Trays?